Kto sme

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Nie v našom meste je platforma ľudí a organizácií, ktorým záleží na rozvoji tolerancie a ľudských práv v Banskej Bystrici a banskobystrickom regióne. Hlavným cieľom platformy je odpovedať na nenávisť a násilie propagované novými extrémistami a fašistami aktívne a priamo.

Počiatky Nie v našom meste siahajú do roku 2013, kedy sa v Banskej Bystrici diali občianske happeningy a protesty po víťazstve M. Kotlebu v krajských voľbách. Nie v našom meste v Banskej Bystrici oficiálne vzniklo v apríli v roku 2014 ako dlhodobá odpoveď na radikalizáciu spoločnosti. Platforma má formu neformálneho zoskupenia jednotlivcov a organizácií. Kľúčovú úlohu zohralo Centrum komunitného organizovania, ktoré sa stalo inštitucionálnym podporovateľom Nie v našom meste a momentálne zodpovedá aj za koordináciou platformy. Na rozvoji Nie v našom meste spolupracujú aj kultúrne centrum Záhrada a OZ Quo Vadis. Nie v našom meste rozdeľuje svoje aktivity do 4 programov:

KOMUNITA sa zameriava na prácu v rómskych komunitách prostredníctvom komunitného organizovania.
ZMENA je o prehlbovaní spolupráce s mestskou samosprávou v oblasti prevencie a deradikalizácie.
VZDELÁVANIE mladých ľudí, najmä stredoškolákov/čok prostredníctvom zaujímavých a netradičných vzdelávacích metód o demokracii a ľudských právach.
MOBILIZÁCIA všetkých ľudí dobrej vôle, ktorí chcú priložiť ruku k dielu a zastaviť radikalizáciu slovenskej spoločnosti.

HLAVNÉ PODUJATIA PLATFORMY NIE V NAŠOM MESTE:

HUMAN FÓRUM je konferencia o ľudských právach, demokracii a nebezpečenstve extrémizmu. V roku 2016 sa pripravuje už jej 3 ročník. Doposiaľ na Human fóre vystúpili osobnosti ako Jana Dubovcová, Michal Havran, Nick Thorpe, Paul Sheridan, ale aj Daniel Pastirčák či Peter Terem.

EMBARGO FESTIVAL je týždennou akciu pri príležitosti dňa víťazstva nad fašizmom v máji, ktorú spája angažované divadlo, film a diskusie.

POCTA ĽUDSKOSTI je umelecký happening, ktorý platforma Nie v našom meste organizuje pri príležitosti Svetového dňa ľudských práv. Doposiaľ na ňom vystúpili umelci ako Andrej Šeban, Chasidské piesne, Sendreiovci, Chalani z Chatrče, detský súbor Superrar alebo izraelské zoskupenie Lola Marsh.

TÍM

Martina Strmeňová – koordinátorka platformy
Zuzana Szabóová – junior expertka
Maroš Chmelík – riaditeľ CKO, projektový manažér
Jolana Nátherová – komunitná organizátorka
Rado Sloboda –  externý konzultant[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]